A 2024.08.30-án megnyitott új, állandó néprajzi tárlatunkkal egy korábbi hiányt szeretnénk pótolni. Jelesül, hogy a Hatvany Lajos Múzeum néprajzi gyűjteménye, amelyet 1971-ben hoztak létre, és amely több, mint 4000 műtárgyat számlál, egy állandó kiállítás keretében bemutatást nyerhessen. Természetesen a gazdag, színes és sokrétű gyűjteményből csak szemezgetni tudunk, olyan tárgyegyüttesek kiválasztásával, amelyek mind a település múltjának, illetve a néprajztudománynak is kiemelt, jelentős részét képezik.
Hatvan település természeti viszonyainak, földrajzi elhelyezkedésének köszönhetően az itt élő lakosság alapvetően mezőgazdasággal, földműveléssel és állattartással foglalkozott már a középkor óta. Az évszázadok során a mezőgazdasági jelleg nem változott, azonban a vásárvonalon való elhelyezkedés (Buda – Kassa útvonal) következtében a kereskedelem, az évente több alkalommal megtartott országos vásárok a kézműipart is fellendítették. Hatvan azért is érdekes, mert a Palócföld egyik legdélebbi pontjaként szomszédos mind a Galga-mentével (amelyet a nyugati palóc területekhez szoktak sorolni), a Jászsággal, valamint a Gyöngyös – Mátra környéki borász – bányász vidékkel.
Alapvető változást a 19. század második felében az 1867-ben megérkező vasút és az 1889-ben megnyitott cukorgyár hozott a település életében. Ezek hatására felgyorsult a polgárosodás és a polgári átalakulás, azonban a lakosság zömét továbbra is a parasztság adta. Hatvan városi rangot is csak 1945-ben szerzett, és csak a kommunista hatalomátvétel utáni erőszakos iparosítás következtében alakult át a végérvényesen a foglalkozási szerkezet és a társadalmi összetétel.
Láthatjuk tehát, hogy a 20. század közepéig a paraszti társadalom, kultúra és munkaszervezés volt a számottevő Hatvanban. Ezek emlékeit gyűjtötték az 1969-ben megalapított Hatvany Lajos Múzeum igazgatói, néprajzosai, muzeológusai, és egészen napjainkig folyamatos a néprajzi gyűjtemény gyarapodása.
A kiállításban többek között Romzsa János egykori hatvani mézeskalácsos és gyertyaöntő mester, az 1932-ben Hatvanba költözött országszerte híres Gyurkó Pál kanász – fafaragó, illetve Bukát Ferenc, az utolsó hatvani fazekasmester eszközeit, munkáit, illetve hozzájuk kapcsolódó dokumentumokat állítottunk ki. Ezen az "férfi oldalon" alapvetően a munkához, az iparossághoz kapcsolódó tárgyak mellett egy nagykökényesi férfi viselet is helyet kapott.
A kiállítótér másik, "női oldalán" alapvetően az otthon, a háztartás jelenik meg egy tisztaszoba hangulatát keltő sarokkal, ahol olajnyomatok, apácatükrök, családi képek és három menyasszonykoszorú kapott helyet. A középpontban egy autantikus hatvani menyasszonyi viselet kapott helyet, rajta a méltán híres hatvani fehér hímzéssel. A tér másik oldalán egy konyharészlet látható, hímzett feliratos falvédőkkel, fehér hímzéses abrosszal és hokedlikendővel, illetve néhány korabeli hatvani családi fényképpel.
A kiállítást színesíti egy néprajzi tájakat, elsősorban a Palócföldet bemutató térképrészlet, ameyen négy szomszédos településről (Apc, Boldog, Ecséd, Nagykökényes) emeltünk ki fénykép formájában egy-egy nevezetességet.
A kiállítás megvalósítását, a tablók és leporelló elkészítését egy pályázat keretében a Nemzeti Kuluturális Alap Múzeumok Kollégiuma támogatta 700.000,- Ft-al.